طلوع اقتصاداقتصاد ایران در حال طلوع دوباره است

اختصاص ۳هزار تسهیلات ۳۰۰ میلیون تومانی برای خرید تراکتور/ قیمت در بازار آزاد کاهش یافت

کد خبر: 6428
زمان انتشار: ۵ آبان ۱۴۰۱ - ۱۹:۱۳ بعد از ظهر -

به گزارش پایگاه خبری طلوع اقتصاد،

امید قالیباف در گفت‌وگو با ایرنا از اختصاص ۳ هزار تسهیلات ۳۰۰ میلیون تومانی جهت خرید تراکتور خبر داد و اظهار کرد: سود این تسهیلات ۴ درصد و مدت بازپرداخت آن ۷ ساله خواهد بود.

وی افزود: بر اساس توافق‌نامه‌ای که هفته آینده امضا می‌شود سقف ۱۰۰۰ میلیارد تومانی برای این تسهیلات در نظر گرفته خواهد شد.

رشد ۵۰ درصدی تولید تراکتور در سال جاری

بیشتر بخوانید:

برای دیدن و مطالعه دیگر اخبار حوزه اقتصادی اینجا کلیک کنید

مشاور وزیر صمت همچنین از رشد ۵۰ درصدی تولید تراکتور در ۶ ماهه امسال خبر داد و گفت: تولید تراکتور در ۶ ماهه ۱۴۰۱ نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵۰ درصد رشد داشته است به طوری که از ۹۷۵۰ دستگاه به ۱۴ هزار و ۶۲۵ دستگاه تراکتور رسید.

قالیباف با اشاره به اینکه در همین مدت صادرات تراکتور نیز ۸۹ درصد رشد کرده است، بیان کرد: در نیمه اول امسال ۹۴۳ دستگاه تراکتور از کشور صادر شد که هدف‌گذاری انجام شده تا پایان سال صادرات ۴۶۰۰ دستگاه است.

اختلاف قیمت کارخانه با بازار به شدت کاهش یافت

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر بازار آزاد تراکتور در حال حذف شدن است، ادامه داد: افزایش تولید تراکتور اختلاف قیمت کارخانه با بازار را به شدت کاهش داد به طوری که قیمت تراکتور که در فروردین امسال در بازار آزاد ۷۵۰ میلیون تومان بود اکنون به ۶۴۰ میلیون تومان رسیده است.

سخنگوی وزارت صمت با بیان اینکه قیمت کارخانه تراکتور ۵۰۰ میلیون تومان است، تاکید کرد: تفاوت قیمت بازار و کارخانه عمدتاً به خواب پول در مدت زمان تحویل برمی‌گردد، البته در برخی مدل‌ها حتی رشد منفی قیمت هم دیده می‌شود.

قالیباف در پایان گفت: نیاز سالانه تراکتور ۲۰ هزار دستگاه است و در سال ۱۴۰۱ حدود ۳۵ هزار تراکتور تولید خواهد شد. این رشد تولید هم باعث حذف تقاضای سرمایه‌ای و بازار آزاد و هم باعث افزایش صادرات خواهد شد.

بنر تبلیغاتی

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری