طلوع اقتصاداقتصاد ایران در حال طلوع دوباره است

دومین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده کروز برگزار شد

کد خبر: 853
زمان انتشار: ۳ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۹ بعد از ظهر -

به گزارش پایگاه خبری طلوع اقتصاد،

به گزارش ایرنا از مرکز رسانه قوه قضاییه، در ابتدای جلسه، قاضی صلواتی از فولادی نماینده دادستان خواست در جایگاه قرار گیرد و ادامه کیفرخواست را قرائت کند.

فولادی با بیان اینکه در جلسه روز گذشته(شنبه) متهمان پرونده معرفی و اقدامات مجرمانه آنها تشریح شد، افزود: امروز ادله انتصابی به متهمان قرائت می‌شود.

نماینده دادستان درباره ادله انتصابی به متهم ناصر عبدالحسینی سخا مدیر عامل شرکت کروز و متهم ردیف سوم پرونده اظهار داشت: طبق اعترافات متهمان میرآقایی و طاهری دستور پرداخت هدایا به افراد متخلف را از آقای سخا می‌گرفتند.

بیشتر بخوانید:

برای دیدن و مطالعه دیگر اخبار حوزه اقتصادی اینجا کلیک کنید

وی ادامه داد: متهم رنجبر درباره اعطای خودرو به کرمخانی مسئول گمرک فرودگاه امام خمینی(ره) گفته است که کرمخانی برای رفت و آمدهای روزانه درخواست خودرو کرده بود که این موضوع با آقای سخا مطرح و تایید شد و یک دستگاه خودروی مزدا ۳ به کرمخانی تحویل داده شد.

نماینده دادستان ادامه داد: متهم رنجبر در مورد عیدی‌های سالیانه به کارمندان دولت گفته است که لیست عیدی‌ها هر ساله تهیه و پس از تایید میرآقایی مدیر خریدهای خارجی و آقای سخا پرداخت می‌شد. بدون تایید آنها پرداخت هدیه به کارکنان گمرک شهید بندر رجایی ممکن نبود.

فولادی تصریح کرد: متهم طاهری در پاسخ به این سوال که چه کسانی اسناد خریدهای خارجی شرکت را تهیه می‌کردند، گفته است که مدیران بخش خرید خارجی اسناد را تهیه می‌کردند.

وی افزود: متهم رنجبر درباره ساز و کار پرداخت هدایا گفته است به دلیل تعداد زیاد مراجعه به گمرک، هدایا پرداخت می‌شد و چون پرداخت هدیه به یک عرف تبدیل شده بود، در صورت عدم پرداخت هدیه کارهای شرکت کروز به کندی انجام میشده است. هدایا در قالب کارت هدیه، سکه، خودرو و قطعات خودرو پرداخت می‌شد.  

<div id="mediaad-NkMGn" ></div>

نماینده دادستان گفت: متهم غریب در پاسخ به این سوال که هدایا به مدیران کدام سازمان ها پرداخت می شده است؟، گفته است که هدایا به  وزارت صمت دفتر نیرو محرکه خودرو، دفتر برق و الکترونیک، دفتر ستاد تسهیل، صنایع استان تهران، پشتیبانی گمرک ایران خیابان ولیعصر، پشتیبانی توسعه تجارت، سازمان استاندارد ونک، سازمان استاندار پونک، بانک مرکزی شامل دفتر تخصیص ارز، کارشناس تخصیص ارزو دفتر مقررات و سیاست‌ها پرداخت شده است.  

وی افزود: لیست پرداخت هدیه‌ها از سیستم‌های شرکت، استخراج و به متهم غریب داده شده است که وی پرداخت هدیه به ۳۰۶ نفر را تایید کرده است.

نماینده دادستان اظهارداشت: متهم رنجبر پرداخت هدیه به لیست ۱۹۸ نفره از کارکنان کمرگ را نیز تایید کرده است.

وی ادامه داد: طبق گفته متهمان، مواقعی که در زمان ترخیص کالا از گمرک اختلاف وزن بین کالا و اظهار نامه‌ها پیش می‌آمد، دستور پرداخت هدیه داده می‌شد.

نماینده دادستان گفت: متهم مومنی در اعترافات خود گفته است که لیست هدایا از سال ۹۶ وجود داشته و بسته به پست فرد میزان هدایا مشخص می‌شد.

وی افزود: متهم مومنی علت پرداخت هدایا را تسریع در انجام کارها و ترخیص کالاها، چشم پوشی از مغایرات‌ها و نمک‌گیر کرده آنها مطرح کرده است.

نماینده دادستان گفت: متهم غریب گفته است که اگر هدایا به افراد مختلف در ادارات پرداخت نمی‌شد بعد از چند ماه کارها به کندی پیش می‌رفت و رفتار آنها نشان می‌داد که هدیه‌ای از سمت شرکت دریافت نکرده‌اند و مکاتبات را به تاخیر می‌انداختند. سال ۹۸  یک ساعت مچی به معاونت ارزی شعبه مرکزی یکی از بانک‌ها به عنوان هدیه نوروزی و تشکر داده  شد.

فولادی اضافه کرد: متهم غریب در پاسخ به این سوال که پرفورمهای خرید خارجی توسط چه کسانی انجام می‌شد؟ گفته است کارشناسان خرید خارجی شرکت این کار را انجام می‌دادند و شرکت‌های خارجی از این موضوع خبر نداشتند. مقدار کالا و ارزش آن توسط مدیران شرکت تعیین می‌شد و از سال ۹۲ روال جعل اسناد برای ترخیص کالا وجود داشته است.

نماینده دادستان افزود: متهم غریب گفته است که میرآقایی به او دستور داده که به کارمند درب خروج گمرک بابت ۱۰ سند، مبلغی  پرداخت کند. لیست هدایای پرداختی به کارکنان گمرک در سال ۹۵ شامل ۱۰۵ سکه تمام بهار آزادی، ۱۷۹ نیم سکه، ۱۲۴ ربع سکه، صدها کارت هدیه با مبالغ مختلف، هدایای نفیس و گوشی‌های تلفن همراه را شامل می‌شد. حدود ۵۱ سکه تمام بهار و چندین نیم سکه و ربع سکه نیز به مدیران ارزی بانک‌های عامل داده شده است.

وی ادامه داد: در بازرسی انجام شده از دفتر کار میرآقایی، سه مهر مربوط به شرکت خارجی در گاوصندوق کشف شده است که طبق قانون مطابق جعل سند است و متهم غریب گفته است که بارها مشاهده کرده است اسناد و فرم‌های ترخیص در دفتر آقای میرآقایی مهر می‌شود.

نماینده دادستان اضافه کرد: نوید غریب از سال ۹۵ در واحد خرید خارجی شرکت کروز مشغول به کار شده و از سال ۹۷ مسئول ثبت سفارش شرکت بوده است.  

وی در اعترافات اعلام کرده که تا سال ۹۷ متوجه نشده که پرفورم‌های ثبت سفارش جعلی هستند زیرا قبل از آن به اسناد توجه نمی‌کرده و به امضاها اعتماد داشته است و هیچگونه دخل و تصرفی در جعل نداشته است.

نماینده دادستان اضافه کرد: در بازرسی‌ها از دفتر شرکت، ته چکی به مبلغ یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون تومان در سال جاری در وجه نوید غریب برای پرداخت هدایا صادر شده است. نوید غریب در اعترافات گفته است: زمانی که اختلاف وزن در کالاها در زمان ترخیص پیش می‌آمد کارت هدیه به کارکنان پرداخت شده است.

نماینده دادستان افزود: متهم رنجبر به صراحت دستکاری در پرفورم‌ها را تائید کرده است.

در انتهای این جلسه از دادگاه و پس از قرائت بخش دیگری از کیفرخواست توسط نماینده دادستان، قاضی صلواتی گفت: جلسه بعدی دادگاه فردا چهارم بهمن‌ برگزار می‌شود.

بنر تبلیغاتی

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری