طلوع اقتصاداقتصاد ایران در حال طلوع دوباره است

راه اندازی ۲۷۳ طرح مهم و بازگشت ۱۴۴۱ واحد راکد به چرخه تولید در ۹ ماهه ۱۴۰۰

کد خبر: 897
زمان انتشار: ۱۷ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۴ بعد از ظهر -

به گزارش پایگاه خبری طلوع اقتصاد،

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از وزارت صنعت، معدن و تجارت، با گذشت چهار دهه از عمر پربرکت انقلاب اسلامی، ایران سرفراز پیشرفت‌های چشمگیری را در همه عرصه‌های اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی تجربه کرده است و در دهه مبارک فجر امسال نیز به همت صنعتگران، کارآفرینان و جهادگران اقتصادی، بیش از ۳۸۰ طرح صنعتی جدید در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور افتتاح و عملیات اجرایی افزون ۵۰ طرح صنعتی نیز آغاز خواهد شد.

همچنین در چهل و سومین سالروز پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران برحسب وظیفه اصلی تأمین امکانات زیربنایی بخش صنعت و تولید، ۳۹۰ پروژه عمرانی زیرساختی را در سطح شهرک‌ها و نواحی صنعتی بهره برداری و به جامعه صنعتی کشور تقدیم کرده است.

همچنین بر اساس مصوبات پیشنهادی کمیته اقدام ارزی که در کمیته ماده ۲ چهاردهمین جلسه شورای هماهنگی اقتصادی مصوب شده است، بخشی از مشکلات مربوط به تعهدات ارزی صادرکنندگان بعد از سه سال بلاتکلیفی حل شد. در این راستا بیش از ۵۰ واحد تولیدی توانستند مشکلات تعهد ارزی خود را حل کنند.

بیشتر بخوانید:

برای دیدن و مطالعه دیگر اخبار حوزه اقتصادی اینجا کلیک کنید

ساخت نیروگاه با همکاری وزارت نیرو

وزارت صنعت، معدن و تجارت در حوزه توسعه زیرساخت‌های لازم برای فعالیت‌های تولیدی در کشور نیز گام‌های موثری برداشته است. در این راستا تفاهمنامه همکاری با وزارت نیرو به‌منظور ساخت نیروگاه با ظرفیت تامین ۱۴‌هزار مگاوات برق توسط واحدهای صنعتی و معدنی و برآورد سرمایه‌گذاری حدود هفت میلیارد دلار منعقد شد که مراحل اجرای برخی از این نیروگاه‌ها نیز آغاز شده است.

انتقال آب خلیج‌فارس

اما پروژه استراتژیک انتقال آب خلیج فارس به فلات مرکزی ایران که با تدبیر وزارت صمت و همت شرکت‌های بزرگ معدنی از سال گذشته آغاز شده بود، با پیگیری های انجام شده سرعت بیشتری به خود گرفته است. این پروژه زیرساختی انتقال آب برای تامین آب مصرفی واحدهای بزرگ معدنی و صنعتی در فلات مرکزی ایران بسیار حائز اهمیت است.

<div id="mediaad-NkMGn" ></div>

تامین برق به میزان ۴۷۵ مگاوات، آب به میزان ۲۵۴ لیتر بر ثانیه، تأمین گاز چهار شهرک و ناحیه صنعتی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور و اتصال یک‌هزار و ۹۳ واحد تولیدی به شبکه جمع آوری و تصفیه خانه فاضلاب شهرک‌ها و نواحی صنعتی نیز بخش دیگری از اقدامات زیرساختی بخش صنعت در چند ماهه گذشته بوده است.

همچنین در چند ماه گذشته اصلاحات ساختاری و اقدامات تحولی در بخش معدن آغاز شد. اجرای پروژه‌هایی نظیر پروژه اکتشاف در استان خراسان جنوبی در مساحتی حدود ۱۵ هزار کیلومتر مربع و تهیه ۶۰ ورقه نقشه زمین شناسی ژئوشیمی، اقتصادی (اکتشاف سیستماتیک چهار لایه ای) با میزان پیشرفت ۷۰ درصد در مرحله برداشت های صحرایی، آغاز عملیات اجرایی برای استخراج و بهره برداری از معدن «جانجای» در سیستان و بلوچستان، تامین ماشین آلات و تجهیزات بخش معدن با استفاده از ظرفیت‌های داخلی از اهم اقدامات در این حوزه بوده است.

با استقرار ساختار جدید وزارت صمت و اجرای پروژه‌های تحولی در این وزارتخانه بزرگ، حمایت از بخش تولید و ارتقای توان صنعتی کشور با قدرت بیشتری در دستور کار قرار دارد که به‌طور قطع به نتایج ارزشمندی در آینده خواهد رسید.

بنر تبلیغاتی

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری