طلوع اقتصاداقتصاد ایران در حال طلوع دوباره است

شرکت‌های چند ملیتی بازار دخانیات ایران را قبضه کرده اند

کد خبر: 2688
زمان انتشار: ۳۰ فروردین ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۸ بعد از ظهر -

به گزارش پایگاه خبری طلوع اقتصاد،

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد شیخان بعدازظهر دیروز دوشنبه با دعوت کمیسیون اجتماعی مجلس، در جلسه این کمیسیون حاضر شد و ضمن ارائه گزارش عملکرد در سه ماهه مسئولیت خود، به مشکلات موجود این شرکت در گذشته به خصوص در دولت روحانی پرداخت.

ولی اسماعیلی رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس پس از جلسه مشترک با مدیرعامل شرکت دخانیات ایران، عنوان کرد: این جلسه به دلیل مباحث مطرح شده در خصوص تعدیل کارگران شرکت دخانیات و همچنین سهم از دست رفته این شرکت از بازار داخلی از ۹۰ به ۱۰ درصد و همچنین سایر مشکلات این شرکت تشکیل شد.

ولی با بیان اینکه همچنین متاسفانه سطح زیر کشت توتون و تنباکو نیز طی سالیان گذشته با افت شدید مواجه بوده است، تصریح کرد: بر اساس گزارشی که در جلسه امروز ارائه شد دریافتیم که اکثر تعدیل نیروهای صورت گرفته در دولت جدید در خصوص مشاورین مدیرعامل بوده و مخاطبان آن کارگران نبوده اند.

بیشتر بخوانید:

برای دیدن و مطالعه دیگر اخبار حوزه اقتصادی اینجا کلیک کنید

وی تاکید کرد: همچنین طی چند ماه اخیر و با تغییر مدیریت شرکت دخانیات شاهد بودیم که کارخانجات بیشتری در سطح کشور فعال شده و در این زمینه اشتغال زایی صورت گرفته است.

وی ادامه داد: همچنین یکی دیگر از برنامه های شرکت دخانیات افزایش سهم صادرات و ارز آوری برای کشور بود که نمایندگان نیز در این زمینه تاکید داشتند. متأسفانه طی سال‌های گذشته ظلم‌های بسیاری به بیت المال صورت گرفته که گزارش آن در کمیسیون ارائه شد.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس اضافه کرد: همچنین مقرر شد بازدیدی از کارخانجات دخانیات در آینده نزدیک داشته باشیم تا از نزدیک در جریان روند رسیدگی به کارگران زحمتکش این شرکت قرار گیریم.

وی تصریح کرد: متاسفانه بازار داخلی ایران در اختیار شرکت های کشورهای چند ملیتی است و نباید اجازه داد محصولی که با کیفیت بهتر در کشور تولید می شود سهم ناچیزی در داخل داشته باشد.

<div id="mediaad-NkMGn" ></div>

این نماینده مردم در مجلس ضمن مثبت ارزیابی کردن جلسه از مواضع ضد فساد و رویکرد جدید شرکت دخانیات حمایت و تأکید کرد: تا زمانی که برای مبارزه با مافیای دخانیات به نفع تولید و اشتغال تلاش می‌شود در کنار این جریان خواهیم بود.

تخصیص ارز دولتی برای راه‌اندازی خط تولید سیگار خارجی توسط حسن روحانی

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: طبق گزارش مدیرعامل شرکت دخانیات، رئیس جمهور سابق به راه‌اندازی خط تولید سیگار خارجی در کشور ارز دولتی تخصیص داد و خط تولید این سیگار را افتتاح کرد.

مجید انصاری نماینده مردم ممسنی هم پس از این نشست، با اشاره به محتوای جلسه کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: محمد شیخان مدیرعامل شرکت دخانیات گزارشی از وضعیت کنونی این شرکت به اعضای کمیسیون ارائه کرد.

وی خاطرنشان کرد: طبق گزارش ارائه شده سهم شرکت دخانیات از بازار ایران از ۸۵ درصد به حدود ۱۰ درصد کاهش یافته و تعداد کارگران این شرکت از ۱۲ هزار نفر به شش هزار نفر تقلیل یافته است.

سخنگوی کمیسیون اجتماعی افزود: علاوه بر این سطح زیر کشت توتون در کشور از ۹ هزار هکتار به هزار هکتار کاهش یافته که این موارد مشکلات جدی را در حوزه اشتغال ایجاد کرده است.

انصاری اظهار داشت: مدیرعامل شرکت دخانیات در گزارش خود مهم‌ترین علت این وضعیت را ورود سیگار شرکت‌های چند ملیتی به بازار ایران دانست و عنوان کرد که ورود سیگارهای خارجی به بازار ایران باعث شده مشکلات جدی در این زمینه برای شرکت دخانیات ایجاد شود.

وی خاطرنشان کرد: در دولت قبل ارز دولتی برای راه‌اندازی خط تولید سیگار خارجی در کشور تخصیص یافت و شخص آقای روحانی خط تولید این سیگار در کشور را افتتاح کرد.

بنر تبلیغاتی

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری