طلوع اقتصاداقتصاد ایران در حال طلوع دوباره است

تصمیمات خلق الساعه به تولید ضربه می‌زند نه احیای وزارت بازرگانی

کد خبر: 3976
زمان انتشار: ۲۸ تیر ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۸ قبل از ظهر -

به گزارش پایگاه خبری طلوع اقتصاد،

علی نقیب در گفت و گو با خبرنگار مهر در مورد تشکیل وزارت بازرگانی، اظهار کرد: یکی از موارد بسیار مهم در تشکیل یا عدم تشکیل وزارت بازرگانی این است که این تصمیم با کار کارشناسی، بررسی ریشه‌ای و با استدلال‌های قوی گرفته شود.

رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه دولت و مجلس نباید به صورت سلیقه‌ای تصمیم بگیرند، افزود: اعمال تصمیمات سلیقه‌ای در اخذ تصمیماتی در این سطح فقط مشکلات را بیشتر می‌کند. باید به این سوال پاسخ داده شود که در این چند سال که وزارت صنعت و معدن با بازرگانی ادغام شد چه تغییراتی حاصل شد و حال اگر قرار است وزارت بازرگانی احیا شود چه تغییراتی قرار است ایجاد شود.

وی ادامه داد: اما به نظر شخصی من، انحلال وزارت بازرگانی از ابتدا اشتباه بود زیرا ایران یک کشور بزرگ بوده و باید با دنیا مراودات تجاری گسترده‌ای داشته باشد که پیش نیاز این کار نیز این است که سیاست‌های بازرگانی در هیأت دولت قوی‌تر پیگیر شود و بخش بازرگانی در دولت یک نماینده مستقل داشته باشد.

بیشتر بخوانید:

برای دیدن و مطالعه دیگر اخبار حوزه اقتصادی اینجا کلیک کنید

نقیب گفت: درست است که بخش صنعت و معدن و بازرگانی اشتراکاتی باهم دارند و می‌توان سیاست‌های مربوط به این حوزه‌ها را در یک جا تدوین کرد اما باید توجه داشت که در صورت تفکیک این دو بخش از هم به گونه‌ای که در تعامل با هم فعال باشند، کار قوی‌تر جلو می‌رود و بخش خدمات و بازرگانی قوی‌تر از شرایط فعلی ظاهر خواهد شد.

تصمیمات خلق الساعه به تولید ضربه می‌زند نه احیای وزارت بازرگانی

وی در مورد اینکه گفته می‌شود در صورت احیای وزارت بازرگانی، تولید داخل دچار مشکل می‌شود، تصریح کرد: نباید با این اظهارات شعارگونه، کار کرد. واقعیت این است که تولید داخل همین حالا که بخش صنعت و معدن و بازرگانی در یک وزارتخانه هستند نیز ضربه خورده است و اغلب کارخانجات با ظرفیت کامل فعال نیستند.

رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی تهران افزود: وقتی می‌توان از تولید داخل دفاع و حمایت کرد که ثبات در قوانین و مقررات داشته باشیم، در حالی که از دولت‌های قبل این مساله تبدیل به یک رسم شده که بسیاری از تصمیمات به صورت خلق الساعه، آنی و دستوری اخذ شوند.

<div id="mediaad-NkMGn" ></div>

وی تاکید کرد: بنابراین نمی‌توان گفت با احیای وزارت بازرگانی که می‌تواند به صادرات و خدمات جهت دهد و این حوزه را قوی‌تر از قبل جلو ببرد، تولید داخل ضربه می‌خورد چراکه در حال حاضر تولید داخل بنا به مسائلی که ذکر کردم آسیب دیده و این مساله ربطی به احیا یا عدم احیای یک وزارتخانه ندارد.

بنر تبلیغاتی

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری