طلوع اقتصاداقتصاد ایران در حال طلوع دوباره است

نیازمند تدوین اطلس معادن در کشور هستیم

کد خبر: 58801
زمان انتشار: ۲۲ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۷:۰۴ بعد از ظهر -

به گزارش پایگاه خبری طلوع اقتصاد،

به گزارش بازار، سعید عسکرزاده به لزوم طراحی و تدوین اطلس معادن در کشور اشاره کرد و افزود: اطلس معادن نتایج حاصل از مطالعات اکتشافات اولیه است که در کشورهای مختلف اتفاق می‌افتد و نهایتاً بر اساس مدل‌های مختلف اکتشافی یک سری مطالعات اولیه تحت عنوان اکتشافات عمومی در دولت‌ها و کشورها انجام می‌شود.

وی گفت: اطلس معدنی در حقیقت نتیجه مطالعات اکتشافات عمومی است که در همه دنیا توسط دولت‌ها انجام می‌شود این اکتشافات نشان دهنده میزان ذخایر و نوع ذخایر معدنی به شکل عام است و در کشورها نهایتا نتیجه‌ای که باید از آن گرفت بتواند مبنای مطالعات و اکتشافات تفصیلی شود.

عسکرزاده گفت: در دیگر کشورها، دولت‌ها اکتشافات عمومی را برعهده دارند و نتایج آن را در اختیار عموم قرار میدهند و در تمام دنیا هم مرسوم است البته در ایران هم همینطور بوده که این وظیفه را تحت عنوان اطلس تعریف کردند و طبیعتا تا وقتی که ما نتوانیم اکتشاف عمومی را در سطح کشور انجام بدهیم و پوشش کافی داشته باشیم اطلسی هم نخواهیم داشت و همچنین چیزی هم نداریم.

بیشتر بخوانید:

برای دیدن و مطالعه دیگر اخبار حوزه اقتصادی اینجا کلیک کنید

سعید عسکرزاده افزود: متولی توسعه اکتشافات معدنی سازمان زمین شناسی است که متاسفانه در طول دوران گذشته هیچ کار جدی در سازمان زمین شناسی انجام نشده است علت آن هم نبود تجهیزات و کمبود بودجه برای کارهای اکتشافی است.

وی افزود: ما نیازمند یک سرمایه گذاری جدی در بخش اکتشافات هستیم و بیشترین کارهای صورت گرفته در زمینه اکتشافات در بخش معادن حاصل کارهای اکتشافی است که در سال‌های گذشته انجام شده است.

دبیر انجمن سنگ آهن ایران گفت: اکتشافات گسترده، سرمایه‌های بزرگ هم می‌خواهد و با توجه به بودجه‌هایی که برای کارهای اکتشافی در نظر گرفته می‌شود بسیار ناچیز است لذا کارهایی در ایمیدرو و معادن بزرگ کشور انجام شده است، اما کافی نیست.

بنر تبلیغاتی

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری