طلوع اقتصاداقتصاد ایران در حال طلوع دوباره است

مذاکرات اروپایی‌ها برای آزادسازی ذخایر نفت استراتژیک

کد خبر: 1147
زمان انتشار: ۹ اسفند ۱۴۰۰ - ۰۰:۲۸ قبل از ظهر -

به گزارش پایگاه خبری طلوع اقتصاد،

اتحادیه اروپا درباره واکنش به پیشنهاد آمریکا برای برداشت هماهنگ از ذخایر نفت اضطراری و مقابله با افزایش قیمتها پس از حمله روسیه به اوکراین به بحث خواهد نشست.

به گزارش ایسنا، وزیران انرژی اتحادیه اروپا در نشست فوق العاده ای که روز دوشنبه در بروکسل برگزار می شود، به بیان دیدگاههای خود درباره تحولات بازار نفت خواهند پرداخت. منابع آگاه به بلومبرگ اظهار کردند: کشورهای عضو درباره این که آیا باید در برداشت از ذخایر مشارکت کنند اختلاف نظر دارند. قانون اتحادیه اروپا در این خصوص هم معیار سخت گیرانه ای دارد.

با پایبندی تولیدکنندگان نفت اوپک پلاس به برنامه افزایش تدریجی تولید، مقامات آمریکایی کشورهای دیگر را ترغیب می کنند به ابتکار برداشت هماهنگ از ذخایر استراتژیک ملحق شوند. آژانس بین المللی انرژی که معمولا بر چنین اقدامی نظارت دارد، پس از دیدار روز جمعه اعلام کرد درباره اقدام احتمالی برای حمایت از امنیت انرژی صحبت کرده است.

بیشتر بخوانید:

برای دیدن و مطالعه دیگر اخبار حوزه اقتصادی اینجا کلیک کنید

دولت آمریکا به دنبال حداکثر کردن کارآمدی چنین اقدامی حتی اعلام چنین خبری است. با این حال اقدام فوری پیش بینی نمی شود. جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا هفته گذشته اعلام کرد متعهد است از ذخایر نفت استراتژیک آمریکا در صورت لزوم استفاده کند. چنین اظهاراتی یک سیگنال استراتژیک برای آرام کردن نگرانیها نسبت به وضعیت عرضه است. قیمتهای نفت هفته گذشته در پی حمله نظامی روسیه به اوکراین و نگرانیها از مختل شدن عرضه، به بالای ۱۰۰ دلار در هر بشکه صعود کردند.

در داخل اتحادیه اروپا بعضی از کشورها بیش از سایرین موافق برداشت از ذخایر هستند. انگلیس هم که از این بلوک خارج شده است، در حال بررسی چنین اقدامی است و روز دوشنبه با کادری سیمسون، کمیسیونر انرژی اتحادیه اروپا گفت و گو خواهد کرد.

بر اساس گزارش بلومبرگ، اعضای آژانس بین المللی انرژی ملزم هستند ذخایر اضطراری نفت و فرآورده های نفتی معادل حداقل ۹۰ روز واردات را نگهداری کنند و این در قانون اتحادیه اروپا نوشته شده است. در آمریکا هم گفت و گوهای جدی درباره برداشت از ذخایر استراتژیک در جریان است.

انتهای پیام

<div id="mediaad-NkMGn" ></div>

بنر تبلیغاتی

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری