طلوع اقتصاداقتصاد ایران در حال طلوع دوباره است

تفاهم‌نامه ساخت خط لوله راهبردی «پارس» امضا شد

کد خبر: 1479
زمان انتشار: ۱۵ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۳:۱۵ بعد از ظهر -

به گزارش پایگاه خبری طلوع اقتصاد،

تفاهم‌نامه تأمین منابع مالی احداث خط لوله مهرآران – فسا – شیراز (پارس)، با حضور وزیران نفت و اقتصاد بین شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی و بانک تجارت امضا شد.

به گزارش ایسنا، خط لوله جدید و راهبردی پارس به طول ۴٠٠ کیلومتر، روزانه ١٢ میلیون لیتر انواع فرآورده‌ نفتی را از مهرآران به شیراز منتقل خواهد کرد.

تأمین کسری و توزیع بهینه سوخت مورد نیاز استان فارس، استفاده از خط لوله به‌عنوان جایگزین حمل‌ونقل جاده‌ای و افزایش سهم انتقال فرآورده با خط لوله، کاهش تردد جاده‌ای و کاهش مصرف سوخت، صرفه‌جویی و کاهش هزینه‌های عملیاتی (اعم از جاده‌ای و خط لوله)، کاهش مخاطرات جاده‌ای و آلودگی‌های زیست‌محیطی و افزایش حجم ذخیره‌سازی فرآورده‌های نفتی در استان فارس با رعایت ملاحظات پدافند غیرعامل، از جمله اهداف احداث این خط لوله جدید در شرق کشور است.

بیشتر بخوانید:

برای دیدن و مطالعه دیگر اخبار حوزه اقتصادی اینجا کلیک کنید

شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران، پیش از این تفاهم‌نامه احداث خط لوله انتقال فرآورده‌های نفتی مسیر رفسنجان، بیرجند، تربت حیدریه، مشهد، موسوم به خط لوله تابش (تأمین بازار انرژی شرق) را با بانک ملت امضا کرده بود.

خط لوله انتقال فرآورده‌های نفتی پارس از بهترین طرح‌های زیرساختی است

در این مراسم علیرضا پاک‌فطرت – رئیس مجمع نمایندگان استان فارس گفت: پروژه خط لوله انتقال فرآورده‌های نفتی پارس هم از نظر پدافند غیرعامل و هم از نظر بازگشت سرمایه از بهترین پروژه‌های زیرساختی است.

وی با بیان اینکه یکی از وزیران کابینه که خوب انتخاب شد و مجلس نیز تلاش کرد از بدنه وزارت نفت باشد، آقای اوجی بود، به‌گونه‌ای که هم تحصیلات مرتبط با صنعت نفت دارد و از بدنه و جنس نفت است، افزود: مجلس شوری اسلامی روند کار همه وزیران را دنبال می‌کند، به‌ویژه وزیر نفت که نقش حیاتی در اقتصاد کشور دارد. انصافاً وزیر نفت تاکنون تلاش‌های داخلی و بین‌المللی خوبی انجام داده که امضای تفاهم‌نامه امروز هم نشان می‌دهد وی کار را می‌شناسد.

<div id="mediaad-NkMGn" ></div>

رئیس مجمع نمایندگان استان فارس با بیان اینکه امیدوارم تفاهم‌نامه امروز به امضای قراداد منجر و کار با حضور آقای اوجی آغاز شود، تصریح کرد: مجلس برای سال آینده بانک‌ها را موظف کرد ۱۵۰ هزار میلیارد تومان در پروژه‌های زیرساختی سرمایه‌گذاری کنند که این طرح از همان پروژه‌هاست.

پاک‌فطرت اظهار کرد: پروژه خط لوله انتقال فرآورده‌های نفتی پارس هم از نظر پدافندغیرعامل و هم از نظر بازگشت سرمایه از بهترین پروژه‌های زیرساختی است.

بانک تجارت خواهان مشارکت در طرح‌های توسعه‌ای صنعت نفت است

همچنین هادی اخلاقی‌فیض- مدیرعامل بانک تجارت ضمن ابراز خرسندی از امضای پروژه خط لوله انتقال فرآورده‌های نفتی پارس گفت: بانک تجارت علاقه‌مند همکاری با وزارت نفت در طرح‌های توسعه‌ای صنعت نفت است.

وی با بیان اینکه بانک تجارت از جمله نهادهای مالی است که در صنایع نفت و پتروشیمی فعالیت‌های گوناگونی داشته و به‌نوعی توان و ظرفیت این بانک در اختیار صنعت نفت بوده است، تصریح کرد: بانک تجارت علاقه‌مند به همکاری با وزارت نفت در طرح‌های توسعه‌ای صنایع نفت، گاز و پتروشیمی است.

مدیرعامل بانک تجارت تصریح کرد: این بانک از سال ۱۳۹۹ تا ۱۴۰۰ با وجود تحریم‌های اقتصادی رقمی حدود ۲۰ میلیارد دلار در بخش نقل و انتقال وجوه انجام داده، همچنین این بانک دارای ۳۵ باجه تخصصی در حوزه انرژی است.

اخلاقی‌فیض با اشاره به اینکه بانک تجارت از سال ۱۳۹۹ تاکنون ۶۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات به مردم و شرکت‌های مختلف پرداخت کرده است، اظهار کرد: صنعت نفت امروز پیشران اقتصاد کشور است و امیدواریم این صنعت منشأ برکت برای کشور باشد.

انتهای پیام

انتهای پیام

بنر تبلیغاتی

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری