طلوع اقتصاداقتصاد ایران در حال طلوع دوباره است

 نفت با دومین افزایش متوالی سالانه، سال ۲۰۲۲ را به پایان رساند

کد خبر: 21759
زمان انتشار: ۱۰ دی ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۳ قبل از ظهر -

به گزارش پایگاه خبری طلوع اقتصاد،

به گزارش بازار، سال ۲۰۲۲ برای طلای سیاه سالی پرنوسان بود. بنابر گزارش رویترز، بهای نفت در سال ۲۰۲۲ به شدت نوسان داشت و در بحبوحه درگیری‌های اوکراین به دلیل کاهش عرضه افزایش یافت، سپس به دلیل تقاضای ضعیف تر واردکننده بزرگ جهان – چین – و نگرانی درباره کاهش رشد اقتصادی کاهش یافت؛ اما در نهایت سال را در روز جمعه با دومین افزایش متوالی سالانه به پایان رساند.

قیمت‌ها در ماه مارس افزایش یافت زیرا عملیات نظامی روسیه در اوکراین جریان‌های جهانی نفت خام را تحت تأثیر قرار داد و شاخص بین‌المللی برنت به ۱۳۹ دلار و ۱۳ سنت در هر بشکه رسید که بالاترین سطح از سال ۲۰۰۸ محسوب می شود. اما قیمت‌ها در نیمه دوم سال به سرعت کاهش یافت زیرا بانک‌های مرکزی نرخ‌های بهره را افزایش دادند و نگرانی‌ها درباره وقوع رکود را تشدید کردند.

روز جمعه و در پایان معاملات سال ۲۰۲۲، بهای هر بشکه نفت خام برنت دریای شمال به ۸۵ دلار و ۹۱ سنت رسید که افزایشی نزدیک به ۳ درصد یا ۲ دلار و ۴۵ سنت را نشان می دهد. هر بشکه نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا نیز با ۱ دلار و ۸۶ سنت یا ۲.۴ درصد افزایش، ۸۰ دلار و ۲۶ سنت معامله شد.

بیشتر بخوانید:

برای دیدن و مطالعه دیگر اخبار حوزه اقتصادی اینجا کلیک کنید

در سال ۲۰۲۲، بهای شاخص نفت برنت پس از جهش ۵۰ درصدی در سال ۲۰۲۱، حدود ۱۰ درصد افزایش یافت. نفت خام آمریکا در سال ۲۰۲۲، پس از افزایشی ۵۵ درصدی در سال ۲۰۲۱، نزدیک به ۷ درصد افزایش یافت. هر دو شاخص در سال ۲۰۲۰ به شدت سقوط کردند زیرا همه‌گیری کووید-۱۹ تقاضای سوخت را کاهش داده بود.

انتظار می رود سرمایه گذاران در سال ۲۰۲۳ رویکرد محتاطانه خود را حفظ کنند و به دنبال نشانه‌هایی در خصوص افزایش نرخ بهره و رکودهای احتمالی باشند.

به گفته لئون لی، تحلیلگر مرکز CMC Markets، در حالی که افزایش چشمگیر سفرهای تعطیلات پایان سال و ممنوعیت فروش نفت خام و محصولات نفتی روسیه به افزایش بهای طلای سیاه کمک کرد، عرضه محدودتر در سال آینده با کاهش مصرف سوخت به دلیل شرایط نامناسب اقتصادی در جهان جبران خواهد شد.

<div id="mediaad-NkMGn" ></div>

بنر تبلیغاتی

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری