طلوع اقتصاداقتصاد ایران در حال طلوع دوباره است

نفتکش‌های آمریکایی در راه ونزوئلا

کد خبر: 21963
زمان انتشار: ۱۰ دی ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۷ بعد از ظهر -

به گزارش پایگاه خبری طلوع اقتصاد،

به گزارش بازار، شرکت چند ملیتی شورون به عنوان دومین شرکت نفتی بزرگ آمریکا مجوزی از دولت جو بایدن رئیس جمهور این کشور دریافت کرده است تا سرمایه‌گذاری و فعالیت خود را در ونزوئلا گسترش دهد و نفت خام این کشور آمریکای جنوبی را به ایالات متحده منتقل کند.

دومین کشتی شورون نیز که حامل محموله رقیق‌کننده‌ها برای استفاده در یک طرح سرمایه‌گذاری مشترک نفتی این شرکت با طرف ونزوئلایی است اوایل ماه آینده به این کشور می‌رسد.

آمریکا ماه گذشته به شرکت شورون مجوز ۶ماهه برای ایفای نقش گسترده در زمینه سرمایه‌گذاری مشترک در تولید، فرآوری و صادرات نفت در ونزوئلا را داد تا بتواند نفت این کشور را به ایالات متحده برساند.

بیشتر بخوانید:

برای دیدن و مطالعه دیگر اخبار حوزه اقتصادی اینجا کلیک کنید

این مجوز، جریان‌های نفتی را که تقریباً چهار سال پیش به دلیل تحریم‌های آمریکا بسته شده بود، بازگشایی خواهد کرد.

صدور این مجوز یکی از اولین گام‌هایی است که از سوی واشنگتن برای کاهش تحریم‌های آمریکا علیه ونزوئلا، به عنوان انگیزه‌ای برای کاراکاس در راستای همکاری با رهبران مخالف در انتخابات آتی ریاست جمهوری این کشور که قرار است در اواخر سال ۲۰۲۳ برگزار شود، برداشته می‌شود.

دولت بایدن قبلاً به شرکت‌های نفتی اروپایی اجازه داده بود که نفت خام ونزوئلا را برای بازپرداخت بدهی‌های معلق این کشور به خود، دریافت کنند. واشنگتن تحریم‌های فردی برخی از اشخاص حقیقی تبعه ونزوئلا را لغو کرد و بستگان بانوی اول این کشور که به اتهام قاچاق مواد مخدر در آمریکا محکوم شده بودند را آزاد کرد.

شورون در اوایل سال‌جاری مجوز گسترده‌تری برای کنترل عملیاتی سرمایه‌گذاری‌های مشترک خود در ونزوئلا را درخواست کرده بود، اما واشنگتن فعلا مجوز محدودی را صادر کرده و افزایش محدوده اختیارات این مجوز را منوط به پیشرفت مذاکرات سیاسی با کاراکس کرده است.

<div id="mediaad-NkMGn" ></div>

بنر تبلیغاتی

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری