طلوع اقتصاداقتصاد ایران در حال طلوع دوباره است

۶۵ هزار میلیارد تومانی زیان انباشته آبفای کشور | ۲۷۰ شهر در تنش آبی  قرار دارند

کد خبر: 22062
زمان انتشار: ۱۱ دی ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۸ بعد از ظهر -

به گزارش پایگاه خبری طلوع اقتصاد،

بازار؛ گروه آب و انرژی: اتابک جعفری مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب در حاشیه هجدهمین نمایشگاه بین المللی آب و تاسیسات آب وفاضلاب ایران در نشستی خبری در پاسخ به سوال بازار در مورد افزایش تعرفه آب در برنامه هفتم توسعه گفت: در لایحه بودجه بعید است به‌صورت عددی بحثی در خصوص افزایش تعرفه وجود داشته باشد و قطعاً حکمی خواهد بود؛ اما همان گونه که وزیر اشاره کرد در حوزه کم‌مصرف‌ها و مصرف در حد سرانه خیلی محدود خواهد بود تا مردم باتوجه‌به وضعیت اقتصادی دچار نگرانی نشوند.

به گفته او، در خصوص بد مصرف‌ها اتفاق‌های خوبی نه برای بالابردن درآمد که برای اصلاح الگوی مصرف و پایین آوردن مصرف در حد سرانه اتفاق‌های خوبی رخ می‌دهد.

مدیرعامل آبفای کشور همچنین با اشاره به تأثیرات تغییرات اقلیمی در میزان و رژیم آب، اظهار داشت: باید رویکرد منابع آبی و تأمین آب به‌ویژه شرب را داشته باشیم.

بیشتر بخوانید:

برای دیدن و مطالعه دیگر اخبار حوزه اقتصادی اینجا کلیک کنید

۴ درصد مشترکان کشور بد مصرف هستند

او در خصوص نحوه برخورد با مشترکان پرمصرف و وضعیت صدور قبوض این بخش اظهار کرد: مشترکان پر مصرف دو برابر الگو و مشترکان بدمصرف بیش از دو برابر الگو مصرف می کنند که برای این دسته از مشترکان قبوض بالاتری صادر می شود.

وی ادامه داد: در تهران آب ۱۷ هزار مشترک بدمصرف پس از اعلام تذکر قطع شده که اجرای چنین برنامه هایی منجر به این شده است که میزان بدمصرف ها از هشت درصد به پنج درصدکاهش یابد.

به گفته مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور، پیش‌بینی می‌شود با برنامه‌ریزی‌هایی که در تهران و سایر استان‌ها صورت می‌گیرد، تعداد بدمصرف ها کم‌تر شود و به حداقل ممکن برسد.

<div id="mediaad-NkMGn" ></div>

وی با بیان اینکه تعداد مشترکان بدمصرف معادل چهار درصد مشترکان است، اظهار کرد: به این دسته از مشترکان ابتدا اخطار داده می شود در صورت عدم رعایت به طور موقت آب آن ها قطع می شود.

تنش آبی در ۲۷۰ شهر کشور

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با بیان اینکه درحال حاضر حدود ۲۷۰ شهر کشور دچار تنش آبی هستند، اظهار کرد: با برنامه‌ریزی‌های دقیقی که صورت گرفته، تعداد شهرهای دارای تنش آبی برای سال آینده کاهش می‌یابد.

جعفری گفت: در سال گذشته شهرهای محدودی از جمله همدان و شهرکرد را داشتیم که دچار تنش آبی شدند. در یک سری شهرها هم با برنامه‌های اضطراری تنش آبی مرتفع شود.

جعفری با بیان اینکه برنامه‌ریزی‌های کوتاه مدتی را در چهار مرحله زمستان امسال، بهار ۱۴۰۲، تابستان ۱۴۰۲ و تا انتهای سال بعد برای تمامی شهرهای کشور به منظور تامین آب شرب تعریف کرده‌ایم تا مردم در تأمین آب دچار مشکل نشوند، گفت: عموم مردم در سال جاری در اصلاح روند مصرف، همکاری داشتند به طوری که مشترکان پرمصرف آب در تهران از ۴۸ درصد به ۳۵ درصد و مشترکان بدمصرف تهرانی از ۸ درصد به ۵ درصد کاهش پیدا کرده است.

قیمت واقعی آب ۱۰ هزار تومان در هر مترمکعب است

او همچنین در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه قیمت تمام شده آب در بخش بهره برداری ۴۰۰۰ تومان و در بخش اجرا حدود ۶۰۰۰ تومان است، گفت: به عبارتی تامین هر مترمکعب آب شرب برای دولت ۱۰هزار تومان هزینه دارد اما در بخش خانگی به طور متوسط کمتر از ۱۰۰۰ تومان به ازای مصرف هر مترمکعب از مشترکان دریافت می‌شود و متوسط رقم دریافتی از مشترکان در تمامی بخش‌های مصرفی، ۱۵۰۰ تومان به ازای هر مترمکعب است.

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با بیان اینکه این فاصله قیمتی که به نامتعادل شدن اقتصاد آب انجامیده، منجر به ۶۵ هزار میلیارد تومان زیان انباشته برای مجموعه آبفای کشور شده است، گفت: میزان هدررفت آب از شبکه توزیع ۲۵ درصد است، از صنایعی مثل صنایع غذایی و دارویی که نیاز به مصرف آب از شبکه دارند، خواسته شده تا در زمینه اصلاح شبکه و کاهش هدررفت سرمایه گذاری کنند تا ۲۵ درصد از مقداری که از هدررفت جلوگیری شده، به صنعت سرمایه گذار تخصیص یابد.

جعفری ادامه داد: با بخشنامه جدیدی که ابلاغ شده، صنایع جدید نمی‌توانند از شبکه یا منابع آب شرب، آبی دریافت کنند و باید از ابتدا به فکر تامین آب از پساب یا منابع غیرمتعارف باشند و صنایع در مدار بهره برداری فعلی نیز، باید به دنبال جایگزینی منابع تامین آب خود با پساب و منابع غیرمتعارف باشند.

هزینه تامین هر مترمکعب آب از دریا ۱۰۰ هزار تومان

او همچنین درباره انتقال آب از دریای برای تامین نیاز صنعت یا شرب گفت: با توجه به اینکه قبلا صنعت از آب ارزان استفاده می کرد، لزومی نمی دید که در بازچرخانی برای تصفیه آب سرمایه گذاری کند، به همین دلیل در دستورالعملی که در برنامه هفتم توسعه و بودجه تعیین شده محدودیت برای استفاده صنعت آب شرب ایجاد خواهد شد.

او با بیان اینکه از طرف دیگر هزینه استحصال آب برای صنعت کمتر از یک درصد قیمت تمام شده تولید است، گفت: انتقال هر متر مکعب آب از دریا۱۰۰ هزار تومان تمام می شود این در حالی است که هزینه هر مترمکعب آب در گران ترین پروژه تصفیه از پساب ۴۵ هزار تومان است. ضمن اینکه متوسط هزینه هر مترمکعب تصفیه آب از پساب حدود ۱۲ هزار تومان برآورد می شود. ضمن اینکه آب پساب پایدارترین و قابل برنامه ریزی ترین آب است حال آنکه در سایر موارد تامین آب چنین اطمینانی وجود ندارد.

وزارت نیرو به دنبال انتقال آب بین حوزه ای نیست

جعفری گفت: انتقال آب به هیچ وجه مورد تایید و تاکید وزارت نیرو نبوده و اتفاقا حساسیت زیادی روی این مساله دارد. در واقع اگر چنانچه هیچ راه دیگری برای تامین آب باقی نمانده یا آبی برای شیرین سازی وجود نداشته باشد، برای تامین آب شرب به سراغ گزینه انتقال بین حوزه ای خواهیم رفت.

جعفری درباره اقتصاد آب گفت: این امر منجر به این شده که صنعت آب نتواند از محل درآمدهایش مشکلاتش را برطرف کند. عمده پروژه ها از محل اعتبارات دولتی است که خیلی خوشایند نیست، لازم است با اصلاح اقتصادی آب بدون فشار وارد شدن بر مردم به شکلی منطقی شاهد روند رو به رشدی در این زمینه باشیم.

این مقام مسئول در صنعت آب همچنین درباره مقدار تخصیص بودجه حوزه آب گفت: با توجه به اهمیت این بخش تخصیص اعتبارات در حوزه آب و فاضلاب ۳ الی ۴ برابر متوسط کشور بوده است.

او میزان هدررفت آب از شبکه توزیع را ۲۵ درصد اعلام کرد و گفت: از صنایعی مثل صنایع غذایی و دارویی که نیاز به مصرف آب از شبکه دارند، خواسته شده تا در زمینه اصلاح شبکه و کاهش هدررفت سرمایه‌گذاری کنند تا ۲۵ درصد از مقداری که از هدررفت جلوگیری شده، به صنعت سرمایه‌گذار تخصیص یابد.

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب با اشاره به فعال‌بودن پروژه‌های جهاد آبرسانی در روستاهای کشور، گفت: تا پایان دولت تمامی روستاهای بالای ۲۰ خانوار از نعمت آب شرب پایدار برخوردار خواهند شد تا بتوانیم مشکلات آبی روستاها را تا یک افق ۲۰ساله مرتفع کنیم.

وی در خصوص جایگاه طرح جامع آب در برنامه هفتم توسعه و پیشنهادهای شرکت در خصوص پروژه‌های بزرگ اظهار داشت: یکی از محورهای تعریف شده در برنامه هفتم بحث آب است که قطعا تمام حساسیت‌های بخش آب کشور که در سال‌های گذشته احصا شده در برنامه باید دیده شود.

بنر تبلیغاتی

نوشته شده توسط:

اخبار مرتبط
اشتراک گذاری