طلوع اقتصاداقتصاد ایران در حال طلوع دوباره است
بانک بارکلیز در یادداشتی نوشت:

احتمال افت ۲۵ دلاری قیمت نفت

بانک انگلیسی بارکلیز اعلام کرد که برآوردش درباره قیمت نفت همچنان سازنده است، اما در عین حال هشدار داد که تشدید کاهش فعالیت‌های اقتصادی و تولیدی در سراسر جهان به‌دلیل وقوع شرایط رکود در اقتصاد می‌تواند پیش‌بینی کنونی ۹۸ دلار برای هر بشکه نفت خام در سال ۲۰۲۳ را به خطر بیندازد.
کد خبر: 24687
زمان انتشار: ۲۱ دی ۱۴۰۱ - ۲۲:۰۴ بعد از ظهر -

به گزارش پایگاه خبری طلوع اقتصاد،بانک انگلیسی بارکلیز اعلام کرد که برآوردش درباره قیمت نفت همچنان سازنده است، اما در عین حال هشدار داد که تشدید کاهش فعالیت‌های اقتصادی و تولیدی در سراسر جهان به‌دلیل وقوع شرایط رکود در اقتصاد می‌تواند پیش‌بینی کنونی ۹۸ دلار برای هر بشکه نفت خام در سال ۲۰۲۳ را به خطر بیندازد.

با توجه به پس‌زمینه چالش‌برانگیز اقتصاد کلان بارکلیز پیش‌بینی خود برای قیمت نفت را ۱۵ تا ۲۵ دلار برای هر بشکه کاهش می‌دهد و در صورتی که رکود در فعالیت‌های تولیدی جهان مشابه دوره ۲۰۰۸ تا ۲۰۰۹ میلادی تشدید شود باید منتظر کاهش روزانه یک تا ۲ میلیون بشکه‌ای عرضه نفت بود.

نفت خام شاخص برنت دریای شمال در معاملات روز سه‌شنبه (۲۰ دی‌ماه) حدود ۷۹ دلار و ۸۰ سنت به ازای هر بشکه معامله شد.

بانک بارکلیز در یادداشتی نوشت: روند چرخه‌ای تقاضای نفت رو به کاهش است، اما روندهای ساختاری در سمت عرضه، کاهش نرخ رشد تولید در آمریکا، توافق کاهش عرضه تولیدکنندگان عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و غیراوپک (اوپک‌پلاس) و تأثیر تحریم‌های روسیه بر عرضه نفت این کشور قیمت‌ها را به‌طور قابل‌توجهی بالاتر از سطح پیش از شیوع ویروس کرونا نگه داشته است.

بیشتر بخوانید:

برای دیدن و مطالعه دیگر اخبار حوزه اقتصادی اینجا کلیک کنید

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، در ماه دسامبر فرمانی را امضا کرد که بر اساس آن عرضه نفت و فرآورده‌های نفتی به کشورهای حامی اجرای سقف قیمتی از یکم فوریه به‌مدت پنج ماه ممنوع می‌شود.

برآوردهای بانک بارکلیز نشان می‌دهد تولید نفت و مایعات گازی روسیه در سال ۲۰۲۳ میلادی ۷۰۰ هزار بشکه در روز کاهش می‌یابد.

بارکلیز یادآور شد با توجه به بازگشایی‌های پراکنده در چین، افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا در روزهای اخیر تأثیری بر کاهش بالقوه تقاضا نداشته است و پیش‌بینی کرد تقاضای نفت چین در سال ۲۰۲۳ میلادی روزانه یک میلیون و ۱۰۰ هزار بشکه افزایش می‌یابد.

<div id="mediaad-NkMGn" ></div>

بنر تبلیغاتی

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *