طلوع اقتصاداقتصاد ایران در حال طلوع دوباره است

۳ پیشنهاد برای رفع مشکل متانول‌سازها روی میز دولت

کد خبر: 9613
زمان انتشار: ۲۱ آبان ۱۴۰۱ - ۱۵:۳۵ بعد از ظهر -

به گزارش پایگاه خبری طلوع اقتصاد،

به گزارش بازار به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا)، سید حمید حسینی، رئیس هیات مدیره اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی به مهمترین اقدامات انجام شده در حوزه پتروشیمی طی یکسال گذشته اشاره کرد و افزود: با توجه به افزایش چند برابری قیمت جهانی گاز و نیز افزایش شدید دیگر قیمت‌ها، به پیشنهاد وزارت اقتصاد حداکثر قیمت خوراک گازی واحدهای پتروشیمی، برای فصل زمستان پنج هزار تومان و دیگر فصول سال هم بین ٢ تا سه هزار تومان تعیین شد.

رئیس هیات مدیره اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی با تاکید بر اینکه قیمت سوخت برای واحدهای پتروشیمی حدود ۴٠ درصد قیمت خوراک است، گفت: این اقدامات کمک دولت به صنعت پتروشیمی کشور بود.

ارائه سه پیشنهاد به دولت برای رفع مشکل واحدهای متانول
وی به وجود مشکل در برخی از واحدهای پتروشیمی به خصوص متانولی‌ها اشاره کرد و اظهار داشت: در این زمینه سه پیشنهاد را به دولت ارائه و اعلام کردیم که اگر با توجه به کاهش قیمت ذغال سنگ در چین، اگر تمایلی به تغییر قیمت واحدهای متانول ندارید می‌توان سوخت آن‌ها را با قیمت سایر صنایع (١٠ درصد قیمت خوراک پتروشیمی) حساب کرد تا این واحدها از این محل بتوانند به فعالیت خود ادامه دهند.

بیشتر بخوانید:

برای دیدن و مطالعه دیگر اخبار حوزه اقتصادی اینجا کلیک کنید

وی به دیگر پیشنهاد ارائه شده برای رفع مشکلات این واحدها اشاره کرد و ادامه داد: پیشنهاد دیگر این بود که دیگر ارز واحدهای متانول با قیمت نیمایی خریداری نشود و این واحدها اجازه داشته باشند تا مانند باقی صادرکنندگان اظهارنامه صادراتی را با قیمت‌های بالاتر به واردکنندگان بدهند و از این محل درآمد آنها تامین شود.

حسینی با تاکید بر آخرین پیشنهاد گفت: در قانون فضای کسب و کار آمده است که دولت خسارت قطعی برق یا گاز واحدهای تولیدی را در فصل تابستان و زمستان پرداخت کند تا از این محل به واحدها کمک و دیگر دست به فرمول زده نشود؛ اما اکنون دولت در این زمینه به جمع‌بندی نهایی نرسیده است.

<div id="mediaad-NkMGn" ></div>

بنر تبلیغاتی

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری