طلوع اقتصاداقتصاد ایران در حال طلوع دوباره است

اجرای ۳۰ پروژه زیست‌محیطی برای ارتقای کیفی شاخص‌های پتروشیمی شهید تندگویان

کد خبر: 3443
زمان انتشار: ۴ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۸ بعد از ظهر -

به گزارش پایگاه خبری طلوع اقتصاد،

به گزارش شانا به نقل از شرکت پتروشیمی شهید تندگویان، ماهیت واحدهای شیمیایی و پلیمری پتروشیمی شهید تندگویان منجر به تولید پساب و پسماندهای مختلفی می‌شود که با وجود مجهز بودن این مجتمع به تصفیه‌خانه پیشرفته و تلاش‌های صورت گرفته در ۱۵ سال گذشته، کیفیت پساب خروجی به‌دلیل مشکلات بالادستی و سخت‌افزاری با استانداردهای ملی فاصله داشته است.

نگرش اچ‌اس‌ئی‌محور مجتمع شهید تندگویان موجب تلاش برای رفع مشکلات زیست محیطی موجود است تا به‌منظور یکپارچگی و اجرای اصولی طرح‌ها و پروژه‌های این حیطه و ارتقای کیفی شاخص‌های مجتمع و رعایت الزامات و استانداردهای مربوطه با شرکت پتروسازآب، به‌عنوان تنها مدیریت طرح زیست محیطی کشور (MC محیط زیست)، قرارداد همکاری امضا کرد.

بیشتر بخوانید:

برای دیدن و مطالعه دیگر اخبار حوزه اقتصادی اینجا کلیک کنید

زمستان ۱۳۹۸ ابتدا تمامی مشکلات و چالش‌های زیست‌محیطی در سطح مجتمع با مطالعات کمّی و کیفی در زمینه‌های آب، هوا، پسماند و انجام سایت ویزیت‌های دقیق و برگزاری ده‌ها نشست تخصصی شناسایی شد. به این ترتیب حدود ۳۰ پروژه زیست محیطی تعریف و سپس شرح کار و اسناد مناقصه آنها تهیه شد که در حال حاضر حدود هفت پروژه خاتمه یافته و دیگر پروژه‌های مجتمع در مرحله اجرا یا انجام تشریفات مناقصه و عقد قرارداد هستند.

«طراحی و خرید، ساخت و راه‌اندازی راکتورهای بی‌هوازی PTA در واحد تصفیه‌خانه مجتمع»، «مهندسی، خرید، نصب و راه‌اندازی سیستم بازیافت برج‌های خنک‌کننده مجتمع»، «طراحی، خرید، نصب و راه‌اندازی سیستم آنلاین آنلایزر دودکش – پساب»، «خرید، نصب و راه‌اندازی ایستگاه سنجش آلاینده‌های اتمسفریک (محیطی)»، «بازسازی و نوسازی شبکه‌های جمع‌آوری آب‌های سطحی و فاضلاب در سطح مجتمع»، «لایروبی و بازسازی حوضچه ۵۲۰۱ و دانه‌گیرها»، «اصلاح و بازسازی راکتورهای بی‌هوازی A5202»، «طراحی، بهبود و راه‌اندازی خط انتقال بایوگاز تصفیه‌خانه به زباله‌سوز»، «استقرار سیستم مدیریت پسماند مجتمع» و ده‌ها پروژه دیگر از مهم‌ترین پروژه‌های زیست محیطی شرکت پتروشیمی شهید تندگویان هستند.

همچنین به‌منظور ارتقای دانش و فرهنگ زیست محیطی کارکنان مجتمع، طی یک برنامه مدون دوره‌های عمومی و تخصصی زیست محیطی و بهداشت و ایمنی (با رویکرد محیط زیست) از زمستان ۱۳۹۹ آغاز شد و کماکان ادامه دارد که بر این اساس تا پایان سال ۱۴۰۰ بیش از ۸۶ دوره عمومی و تخصصی در این حوزه برگزار شده است.

شایان ذکر است از ابتدای فعالیت تاکنون گزارش‌های ماهانه عملکرد و پیشرفت پروژه‌ها به اداره کل حفاظت محیط زیست استان، گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس و دیگر سازمان‌های ذی‌ربط ارسال شده است، همچنین این مجتمع در نظر دارد با اجرای پروژه‌های زیست محیطی که موجب کاهش و حذف آلاینده‌ها می‌شوند مطابق برنامه زمان‌بندی نسبت به خروج از فهرست صنایع آلاینده تا پایان سال ۱۴۰۱ و دریافت لوح صنعت سبز اقدام کند.

مجتمع پتروشیمی شهید تندگویان در سال ۱۳۷۷ در زمینی به مساحت ۳۴ هکتار برای تولید محصولات PET و PTA و با هدف حرکت در مسیر خوداتکایی و قطع وابستگی در زمینه تولید محصولات پلیمری احداث شد و در سال ۱۳۸۳ به بهره‌برداری رسید. این مجتمع در فازهای شیمیایی و پلیمری به‌عنوان تنها تولیدکننده محصولات PET ،PTA و الیاف مصنوعی در کشور مشغول فعالیت است.

بنر تبلیغاتی

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری