طلوع اقتصاداقتصاد ایران در حال طلوع دوباره است
داستان دروازه‌های داربی

دروازه‌ها را همیشه مهم‌ترین آدم‌ها اداره می‌کنند

در داربی شاید سؤال مهم‌تر از این که چه کسی گل می‌زند، این باشد که کدام دروازه‌بان گل نمی‌خورد.
کد خبر: 1862
زمان انتشار: ۲۵ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۲ بعد از ظهر -

به گزارش پایگاه خبری طلوع اقتصاد، فوتبال ۳۶۰ نوشت: «دروازه‌ها را همیشه مهم‌ترین آدم‌ها اداره می‌کنند. می‌خواهد دروازه شهر باشد که باید نظامیان و مقامات شهری مسئول آن باشند و می‌خواهد دروازه یک تیم باشد که باید حراست از آن را به شماره یک تیم واگذار کرد. دروازه‌ها راه ورود هستند، راه تسخیر و به‌ همین‌ دلیل باید از بتون و فولاد ساخته شوند. البته در فوتبال که خبری از این مصالح نیست و یک دروازه است و چند تیرک، یک مرد فولادین باید مقابل آن بایستد. مردی که شاید کمتر به چشم بیاید. نامش و پستش در سیستم و تاکتیک و تکنیک تیم نیست اما همه سیستم‌ها و تاکتیک‌ها فقط به دروازه‌ها ختم می‌شود و آن‌ وقت است که او باید مثل یک سوپرمن به میدان بیاید. در داربی پنجشنبه چه کسی سوپرمن تیمش خواهد بود؟ اگر قرار باشد جواب این سؤال را در ۲۲ هفته‌ای که گذشت جست‌وجو کنیم، شاید جواب آبی باشد اما چه کسی است که نداند داربی با هر چه گذشته و هر چه پیش‌ رو است، داستانش تفاوت دارد.

حسین حسینی، دستان چسبناک

در ابتدای فصل در مورد شماره یک بودن یا نبودنش هیچ اطمینانی وجود نداشت. رشید مظاهری باتجربه یا علیرضا رضایی جوان به اندازه او شانس ایستادن درون دروازه را داشتند. حسین حسینی اما یک‌ بار دیگر به روزهایی بازگشت که با انگیزه‌اش، اطمینان کادر فنی را جلب کند و توانست درون دروازه به‌خوبی پاسخ این اطمینان را بدهد. او این روزها بسیار شبیه روزهایی است که در حضور رقیب قدرتمندی به نام مهدی رحمتی، تعداد کلین‌شیت‌هایش را بیشتر و بیشتر می‌کرد و رحمتی را محکم‌تر روی نیمکت می‌نشاند. حالا حسینی با ۱۴ کلین‌شیت در صدر جدول دروازه‌بان‌ها ایستاده‌ اما اهداف مهم‌تری را دنبال می‌کند. او این‌ بار با این اعداد و ارقام به دنبال شکستن رکورد این دروازه‌بان و آن دروازه‌بان نیست‌ بلکه فقط‌ و فقط جام را می‌خواهد؛ جامی که قرار است خودش به‌ عنوان کاپیتان آبی‌ها بالای سر ببرد. حسینی در این مقطع تا پایان فصل باید چسب دستانش را چند برابر کند. هر توپی که از دستش رها شود، می‌تواند در نهایت به افتادن جام از دستانش منجر شود و چه کابوسی بزرگ‌تر از این برای او و هواداران. حسین حسینی با شش‌ گلی که در این فصل دریافت کرد، تعداد گل‌های خورده‌اش در لیگ برتر سه‌ رقمی شد. اما این سه‌رقمی‌شدن او را به بهترین دروازه‌بان ایرانی تاریخ لیگ برتر تبدیل کرد! شماره یک آبی‌ها به همراه ده‌خسوس دروازه‌بان‌هایی هستند که در بیشترین بازی تعداد گل‌های خورده‌شان سه‌رقمی شده است. حسینی در بازی با هوادار بازی ۱۲۲ خود را انجام داد و صدمین گل را هم دریافت کرد تا به رکورد دروازه‌بان سابق استقلال خوزستان برسد. او حالا با همه این آمار خوب و رکوردها باید دروازه‌اش را در داربی بسته نگه دارد تا کار فرهاد مجیدی برای بردن و قهرمانی هموارتر شود.

حامد لک: من داربی‌بازم

بیشتر بخوانید:

برای دیدن و مطالعه دیگر اخبار حوزه اقتصادی اینجا کلیک کنید

حامد لک بر خلاف همتای آبی‌اش فصل را با شانس صد درصد شماره یک بودن آغاز کرد. بوژیدار رادوشوویچ یا هر دروازه‌بان دیگری که در پرسپولیس حضور داشت، نمی‌توانست جایگاه او را متزلزل کند. اتفاقی که حالا افتاده و اگر او همچنان شانس اول حضور در داربی است، به خاطر مطمئن‌نبودن گزینه جانشینش است‌ اما داربی برای حامد لک یک فرصت ویژه است؛ فرصتی تا دوباره همان اقتدار همیشگی را به خودش و دروازه‌اش برگرداند. حامد لک شاید این فصل نتواند از رکوردها حرف بزند و به اعداد و ارقامی که ثبت کرده بنازد اما او یک داربی‌باز است. ۳۳۰ دقیقه است که در داربی گل نخورده و اگر در بازی روز پنجشنبه گل نخورد، رکورد نیلسون را می‌شکند. نیلسون برزیلی با ۴۰۵ دقیقه کلین‌شیت مقابل استقلال، این رکورد را در تاریخ داربی‌ها در اختیار دارد. شاید او این روزها بحث مشترک هواداران و پیشکسوتان قرمز و آبی باشد؛ بحثی که خیلی هم دوستانه و با اعتماد از او صحبت نمی‌شود اما همین انتقادات و کری‌ها می‌تواند موتور محرکی باشد برای دروازه‌بانی که پیش‌ از این نشان داده می‌تواند یک سد آهنین مقابل مهاجمان حریف باشد. حامد لک به‌ عنوان دومین دروازه‌بان تاریخ لیگ برتر در تعداد کلین‌شیت‌ها به این مسابقه می‌آید. آماری که مؤید توانایی‌های او به‌ عنوان سنگربان شماره یک قرمزهاست. لک با میانگین ۲.۱ مهار در هر بازی تعداد مهارهای بیشتری از حسینی با ۱.۸ مهار داشته است. این آمار نشان می‌دهد که در تمام گل‌های خورده پرسپولیس نمی‌توان دروازه‌بان این تیم را مقصر دانست و بخش زیادی از کلین‌شیت‌های حسینی هم مرهون فاز دفاعی مستحکم این تیم است. با این‌ حال هر گلی که از خط دروازه بگذرد، این شماره یک است که مقصر اول خواهد بود و در این بازی کدام‌یک می‌توانند خود را از این نقش دوست‌نداشتنی دور نگه دارند؟»

انتهای پیام

<div id="mediaad-NkMGn" ></div>

بنر تبلیغاتی

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *