طلوع اقتصاداقتصاد ایران در حال طلوع دوباره است

تذکر مدیرعامل سازمان بنادر به هندی‌ها برای فعال کردن بندر چابهار

کد خبر: 1094
زمان انتشار: ۸ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۴ بعد از ظهر -

به گزارش پایگاه خبری طلوع اقتصاد،

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان بنادر و دریانوردی، با هدف تسریع در روند اجرایی و عملیاتی کردن توافقنامه سه جانبه چابهار و به منظور برطرف سازی موانع و چالش‌های موجود برای افزایش ترافیک کالا در بندر شهید بهشتی و ترانزیت کالا از چابهار به کشورهای منطقه و فرامنطقه ای، مدیرعامل شرکت هندی IPGL به عنوان اپراتور خارجی بندر شهید بهشتی با مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی دیدار و گفت وگو کرد.

علی اکبر صفایی در این دیدار با تاکید بر سیاست اصلی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر افزایش حداکثری همکاری‌های تجاری و اقتصادی با کشورهای همسایه اظهار داشت: سازمان بنادر و دریانوردی و وزارت خارجه ایران مذاکراتی را به طور مستقیم با کشورهای هند، پاکستان، امارات، عمان و قطر در مورد استفاده از ظرفیت‌های بندر چابهار، به منظور ترانزیت کالا به کشورهای آسیای مرکزی(CIS) داشته‌اند.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه موافقت نامه چابهار باید هرچه سریع‌تر نهایی و اجرایی شود و به امضای طرفین برسد، تاکید کرد: هدف ما این است که موافقت نامه بین المللی چابهار با چالش‌های کمتری، عملیاتی شود.

بیشتر بخوانید:

برای دیدن و مطالعه دیگر اخبار حوزه اقتصادی اینجا کلیک کنید

صفایی با بیان اینکه امکان ترانزیت کالا از طریق چابهار برای هند فراهم شده است، تصریح کرد: در حال حاضر از بخش کوچکی از ظرفیت بندر چابهار استفاده می‌شود که این مساله نارضایتی سازمان بنادر را در دو سال گذشته از اجرای قرارداد کوتاه مدت، با شرکت هندی IPGL به همراه داشته است.

شرکت IPGL به صورت مستقیم در بندر چابهار فعال شود

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی خاطر شأن کرد: هدف نهایی و محوری این سازمان، افزایش ترافیک کالای ورودی به بندر چابهار است که باید در قرارداد اصلی نیز به آن پرداخته شود.

صفایی تاکید کرد: انتظار می‌رود شرکت هندی IPGL به عنوان اپراتور بندری، مستقیماً در بندر چابهار فعالیت داشته باشد؛ از این رو با تشکیل کمیته مشترک، هرچه سریع‌تر تغییرات لازم در قرارداد بلند مدت صورت گیرد و نسخه نهایی آن برای امضای طرفین ظرف یک ماه آینده آماده شود.

<div id="mediaad-NkMGn" ></div>

اتخاذ راهکارهای اجرایی برای اجرای بدون چالش موافقت نامه بین المللی چابهار

راجیو جلوتا مدیر عامل شرکت IPGL (اپراتور بندری بندر شهید بهشتی چابهار) در این دیدار با اشاره به پتانسیل مطلوب بندر چابهار برای ارتباط و تعامل تجاری با کشورهای حوزه CIS اظهار داشت: با توجه به ماهیت قرارداد چابهار بین دو کشور، لازم است با اتخاذ راهکارهای اجرایی، موانع به سرعت برطرف شود.

وی اعلام کرد: حضور تجهیزات به روز و کارآمد در بندر شهید بهشتی چابهار به افزایش تردد کشتی‌های بزرگ در بندر چابهار کمک خواهد کرد که برای تسریع در این امر پیشنهادهایی از طرف شرکت IPGL ارائه خواهد شد.

مدیر عامل شرکت IPGL گفت: در حال حاضر دولت هند برای کالاهای ارسالی خطوط کشتیرانی هند به مقصد چابهار تسهیلات و تخفیف ۳۰ درصدی در تعرفه‌ها در نظر گرفته است که در صورت افزایش ترافیک، میزان تسهیلات نیز افزایش خواهد یافت.

تدوین نقشه راه آینده حضور IPGL در بندر چابهار

جلیل اسلامی معاون امور بندری و اقتصادی نیز در این نشست تاکید کرد: مساله اصلی در بندر شهید بهشتی، فعال شدن قرارداد اصلی چابهار و افزایش ترافیک ورودی به این بندر چابهار است.
به گفته وی، تدوین یک برنامه مشخص از نقشه راه آینده حضور IPGL در بندر چابهار، یکی از رویکردهای سازمان بنادر قلمداد است که باید به سرعت مورد رسیدگی قرار گیرد.

بنر تبلیغاتی

نوشته شده توسط:

اخبار مرتبط
اشتراک گذاری