طلوع اقتصاداقتصاد ایران در حال طلوع دوباره است

رویکرد جدید نظام مهندسی برای جلوگیری از ساخت و سازهای بی کیفیت

کد خبر: 1100
زمان انتشار: ۹ اسفند ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۲ قبل از ظهر -

به گزارش پایگاه خبری طلوع اقتصاد،

حمزه شکیب در گفت‌وگو با خبرنگار مهر در خصوص رویکرد سازمان نظام مهندسی کشور برای جلوگیری از ساخت و سازهای بی کیفیت به ویژه در حوزه مسکن، اظهار داشت: طراحی جدیدی را پیشنهاد و ارائه داده‌ایم که اگر مورد موافقت قرار گیرد و اجرا شود، دیگر تخریب و تحمیل خسارت مالی زیاد به مردم را شاهد نخواهیم بود.

وی افزود: در زلزله سر پل ذهاب مشکل ساختمان‌ها این بود که سقف‌ها فرو نریخت اما میانقاب‌ها ریزش کرد و به ۷۰ درصد ارزش ساختمان خسارت وارد شد.

رئیس سازمان نظام مهندسی کشور تصریح کرد: رویکرد جدیدی که پیشنهاد داده‌ایم بر اساس علم و دانش و نیز طراحی بر اساس عملکرد است در حالی که در گذشته طراحی طبق شکل پذیری ساختمان بود اما در رویکرد جدید طراحی بر اساس صلبیت و انعطاف پذیری ساختمان است که جابه جایی کم می‌شود و میانقاب‌ها نمی‌ریزد.

بیشتر بخوانید:

برای دیدن و مطالعه دیگر اخبار حوزه اقتصادی اینجا کلیک کنید

شکیب ابراز داشت: این پیشنهاد اگر به مرحله اجرا برسد، درصد کمی هزینه‌های ساخت افزایش می‌یابد اما بی تردید فایده آن در بلندمدت بیش از هزینه است.

وی ضمن تاکید بر سبک‌سازی و در عین حال رعایت مبحث ۱۹ ساختمان‌ها، در خصوص نظارت و جلوگیری از زدوبندها بین مهندسان و مالکان ساختمان‌ها گفت: تصمیماتی مد نظر داریم که در این حوزه مشکلاتمان را در این حوزه کاهش دهد.

رئیس سازمان نظام مهندسی کشور افزود: در کشورمان زلزله زیاد به وقوع می‌پیوندد و هر ۱۰ سال یکبار وقوع زلزله شدیدی را شاهد هستیم اما وقتی روند را می‌بینید، درمی یابید که کیفیت ساخت و سازها افزایش پیدا کرده است.

شکیب ادامه داد: با وجود این، در هر صنفی موارد اینچنینی را شاهد هستیم که ما نیز با برنامه ریزی تلاش می‌کنیم این مشکلات به حداقل برسد و در استان‌ها شمار بازرسان را افزایش خواهیم داد تا بر عملکرد مهندسان ناظر، نظارت کنند.

<div id="mediaad-NkMGn" ></div>

وی اضافه کرد: در حال حاضر تعرفه‌هایی که برای مهندسان تعریف شده واقعاً ناچیز است زیرا مهندسان هم حضور فیزیکی و هم مسئولیت دارند که تا پایان عمر ساختمان با آنهاست در حالی که حق الزحمه آنان ناچیز است و شاید یکی از دلایل ایرادات و اشکالات نیز همین امر باشد.

رئیس سازمان نظام مهندسی کشور با بیان اینکه پایان کار ساختمان منوط به سازمان مهندسی نیست، ابراز داشت: این می‌تواند مشکلاتی باشد که مالکان با شهرداری‌ها دارند قاعدتاً وقتی مالک نقشه ساختمان را دریافت می‌کند آن نقشه باید اجرا شود.

شکیب افزود: ناظران نظام مهندسی از وضعیت ساختمان بازدید و گزارش می‌کنند که برای مثال در ساخت تخلف شده است، شهرداری باید همان زمان کار ساخت را متوقف کند زیرا ادامه کار منجر به یک نبود تطابق با نقشه قبلی می‌شود و مالک نمی‌تواند پایان کار ساختمان را بگیرد؛ ما باید در لحظه نظارت و کنترل داشته باشیم تا شهرداری تکالیف خود را انجام دهد.

بنر تبلیغاتی

نوشته شده توسط:

اخبار مرتبط
اشتراک گذاری