طلوع اقتصاداقتصاد ایران در حال طلوع دوباره است

آخرین وضعیت مسکن ملی در استان سمنان/شمار داوطلبان بیشتر از سهمیه

کد خبر: 1407
زمان انتشار: ۱۴ اسفند ۱۴۰۰ - ۰۸:۳۷ قبل از ظهر -

به گزارش پایگاه خبری طلوع اقتصاد،

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها: سامانه جامع طرح‌های حمایتی مسکن آنطور که در وب‌سایت خود نوشته در راستای حمایت و تسهیل در ازدواج جوانان ثبت نام مردان مجرد متقاضی نسبت به ثبت نام داوطلبان اقدام می‌کند تا یکی از نخستین سیاست‌های دولت سیزدهم برای خانه دار کردن مردم با شروطی، اجرا شود.

در وب‌سایت طرح جامع حمایت مسکن درباره ویژگی‌های متقاضی آمده است: نداشتن سابقه مالکیت مسکن و یا زمین با کاربری مسکونی، داشتن حداقل ۲۳ سال تمام سن در هنگام ثبت نام، ثبت‌نام صرفاً برای متقاضیان مرد مجرد (بین ۲۳ سال تمام تا ۴۴ سال تمام)، عدم استفاده از امکانات و تسهیلات دولتی یا امکانات نهادهای عمومی غیر دولتی مربوط به تأمین مسکن شامل زمین، واحد مسکونی و یا تسهیلات یارانه‌ای خرید و یا ساخت واحد مسکونی؛

نحوه ارائه تسهیلات

بیشتر بخوانید:

برای دیدن و مطالعه دیگر اخبار حوزه اقتصادی اینجا کلیک کنید

اما این تنها شرایط نیست بلکه در تبصره ذیل آن آمده است که دارا بودن سابقه سکونت در شهر محل تقاضا بر اساس ضوابط ابلاغی وزارت راه و شهرسازی و همچنین ارائه تعهدنامه محضری مبنی بر تحویل عقد نامه ازدواج رسمی قبل از انعقاد قرارداد واگذاری واحد مسکونی نیز الزامی محسوب می‌شود.

تسهیلات ساخت مسکن در شهرهای استان سمنان نیز به این شکل است که وام در مرکز استان ۳۵۰ و در دیگر نقاط استان ۳۰۰ میلیون تومان است همچنین وام روستاییان ۲۰۰ میلیون تومان برآورد شده که البته صدای اعتراض روستاییان را نیز درآورده چرا که اعتقاد دارند هزینه ساخت خانه در روستا با شهر فرقی ندارد که هیچ حتی به واسطه افزوده شدن کرایه حمل و نقل مصالح، گران‌تر نیز است دیگر انتقاد اما این است که با این میزان وام حتی ۲۰ متر مربع هم خانه نمی‌توان ساخت در نتیجه جوان مجردی که تعهد به ازدواج هم داده و نزدیک به ازدواج است باید مابقی پول ساخت که برای یک واحد ۱۰۰ متری از سوی کارشناسان تقریباً ۲۰۰ میلیون تومان محاسبه می‌شود پرداخت کند که البته این موضوع علاوه بر اقساط بانک خواهد بود.

علی رغم تمام این انتقادات مردم استقبال خوبی از این طرح کردند برای استان سمنان ۲۹ هزار واحد مسکونی طی چهار سال در نظر گرفته شده که ۱۹ هزار واحد در غرب و نزدیک به ده هزار واحد در شهرستان‌های شاهرود و میامی است البته دلیل تفکیک این سهمیه هم این است که استان سمنان دارای دو اداره کل راه و شهرسازی در شرق و غرب است و لذا آمارها به صورت تفکیکی ارائه می‌شوند.

آخرین وضعیت مسکن ملی در استان سمنان/ داوطلبان بیشتر از سهمیه شدند

<div id="mediaad-NkMGn" ></div>

سهمیه شرق استان سمنان

استقبال تا جایی بالا بوده که حتی مسئولان مجبور به پایش افراد هستند برای مثال مدیرکل راه و شهرسازی شرق استان سمنان با بیان اینکه تا پایان بهمن ماه نزدیک به ۱۳ هزار نفر در این طرح نام نویسی کردند، تاکید کرد: دو هزار و ۵۰۰ نفر واجد شرایط شناخته شده‌اند.

امیر عمیدی با بیان اینکه ۸۰۰ نفر از بین افرادی که واجد شرایط شدند تا پایان بهمن ماه برای افتتاح حساب در بانک و تشکیل پرونده خدمات دریافت کردند، ابراز کرد: طرح جهش مسکن در پنج شهر شهرستان‌های شاهرود و میامی شامل شاهرود، بسطام، میامی و… اجرا خواهد شد و برای این شهرها ۹ هزار و ۸۱۶ واحد مسکونی در فاز نخست یعنی چهار سال اول اجرای طرح، سهمیه در نظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه برای نزدیک به ده هزار واحد مسکونی فقط تا پایان بهمن ماه ۱۲ هزار و ۸۰۰ نفر متقاضی ثبت نام کردند، گفت: تا بیستم بهمن ماه اخیر ساخت ۵۱۶ واحد مسکونی در شهرستان‌های شاهرود و میامی آغاز شد همچنین زمین مورد نیاز برای چهار هزار نفر، تأمین شده است به عبارت دیگر شرق استان سمنان نیاز به ۲۳۳ هکتار زمین دارد که ۸۳ هکتار زمین موجود بود و مقرر شد ۱۳۲ هکتار زمین الحاقی نیز به این میزان افزوده شود.

مدیرکل راه و شهرسازی شرق استان سمنان با بیان اینکه شهریورماه ۱۴۰۱ نخستین موعد تحویل واحدهای مسکونی طرح جهش ملی مسکن در شاهرود و میامی خواهد بود، تاکید کرد: هفت هزار و ۳۰۰ نفر دارای مشکلاتی در فرم داشتند که تحت بررسی و اصلاح شود.

زمین تأمین شده برای سهمیه استان سمنان

مدیرکل راه و شهرسازی استان سمنان نیز با بیان اینکه تا یک سوم اول اسفند ماه، ۴۸۵ هکتار زمین، در ۱۸ شهر استان تأمین شدند و حتی در برخی مناطق ساخت مسکن‌ها آغاز هم شده است تا بتوانیم هرچه سریع‌تر مسکن متقاضیان را تحویل دهیم.

مهدی رجبی البته چندی قبل در شورای مسکن نیز اعلام کرده بود که سهم استان سمنان در طرح جهش تولید مسکن طی چهار سال نزدیک به ۳۰ هزار واحد مسکونی است و تا پیش از آغاز ماه مبارک‌رمضان، عملیات اجرایی طرح جهش تولید مسکن در اکثر شهرهای استان آغاز خواهد شد همچنین استان سمنان در بحث ساخت مسکن روستایی تعداد یک هزار و ۲۰۰ واحد را تعهد کرده و یک هزار و ۱۰۰ واحد به مرحله انعقاد قرار داد رسیده است.

وی در همان نشست شورای مسکن همچنین با بیان اینکه ۱۴.۶ درصد از مجموع تسهیلات پرداخت شده توسط بانک‌های عامل استان در بحث رونق تولید متعلق به استان سمنان است، گفته بود: تلاش داریم تا زودتر مسکن‌ها به مرحله عقد قرار داد برسند.

مسکن دولتی خانه را ارزان می‌کند

بازرس هیئت مدیره اتحادیه املاک شهرستان شاهرود در گفتگو با مهر با بیان اینکه انبوه سازی هایی مانند مسکن ملی قطعاً در کاهش قیمت مسکن مؤثر است، گفت: وقتی تقاضا بالا باشد قطعاً قیمت‌ها خواهد شکست چرا که مسکن ارزان‌تر در اختیار مردم قرار می‌گیرد.

مسعود غضنفری با بیان اینکه امروز متأسفانه قیمت گذاری در دست صاحب خانه است و سیر خاصی ندارد، تاکید کرد: مقرر شد مانند سابق قیمت گذاری بر حسب یک نرم بازار از سوی اصناف بنگاه داران، شهرداری و… صورت گیرد که آن هم به جایی نرسید در نتیجه امیدواریم که با افزایش تقاضا بازار کنونی مدیریت شود.

وی با بیان اینکه امروز حالت رکودی در بازار مسکن وجود دارد که همه منتظر برجام و مذاکرات هستند، بیان کرد: هیچ چیز بازار مشخص نیست اما همین مقوله مسکن ملی یکی از امیدواری‌هایی است که بتوانیم تکانی را شاهد باشیم از سوی دیگر به نظر می‌رسد برای دولت کاری ندارد بخواهد سالانه یک تا چهار میلیون خانه بسازد دولت قدرت دارد و اگر بخواهد می‌تواند کارهایی از این دست صورت دهد.

آخرین وضعیت مسکن ملی در استان سمنان/ داوطلبان بیشتر از سهمیه شدند

آخرین وضعیت مسکن‌های دولتی

در کنار مسکن ملی مردم تجربه مسکن مهر را داشتند قانونی که خوب بود اما به بدترین شکل اجرا شد تا جایی که چهار دوره ریاست جمهوری از زمان کلنگ زنی آن می‌گذرد اما برای مثال در شهرهایی مانند شاهرود هنوز تحویل مردم داده نشده است یعنی همین امروز اگر مردم در آن خانه بنشینند صاحب یک خانه ۱۰ الی ۱۵ ساله هستند لذا برخی اعتقاد دارند که مسکن ملی نیز به چنین وضعیتی دچار می‌شود.

یک کارشناس دیگر مسکن در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن اشاره به اینکه چنین چیزی غیر قابل اجتناب است، می‌گوید: راه ارزان کردن خانه که ساخت میلیون‌ها مسکن نیست باید کار را از ریشه چاره کرد نه اینکه عرضه را بیشتر کرد؛ افزایش عرضه برای کاهش قیمت وقتی جواب می‌دهد که ساختار درست باشد اینجا عرضه زیاد هم گرانی می‌آورد عرضه کم هم گرانی می‌آورد پس اینکه بگوییم ارزان می‌شود آن هم با این قطعیت اصلاً مشخص نیست.

سید حسین امیری بیان کرد: موضوع بعد این است که از کجا معلوم این طرح‌ها به سرنوشت مسکن مهر دچار نشود دولت با یک سرعتی کار را جلو می‌برد که برخی اوقات شک می‌کنیم که سرعت، دقت را در مقوله بستن قرار دادها تعیین پیمانکاران و… فدا نکند از طرف دیگر مسکنی که مردم نمی‌دانند کجای شهر ساخته می‌شود چه تأثیری می‌خواهد بر بازار مسکن بگذارد قطعاً این مسکن‌ها هم در پنج کیلومتری شهر ساخته می‌شوند مانند مسکن مهر و بعد سعی می‌شود که شهر را به سمت آنها گسترش بدهند که البته موضوع در نهایت مشخص نیست که عملی خواهد شد یا خیر.

ثبت نام ۲۷ هزار نفر در استان سمنان

معاون عمرانی استاندار سمنان اما در گفتگو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه اجرای مطلوب قانون جهش تولید مسکن به دقت در دست بررسی است و باید حتی روند سرعت نیز بگیرد، گفت: همانطور که در جلسات مختلف نیز بیان شده باید روند نظارت و تأیید نقشه‌ها سرعت بگیرد از سوی دیگر شهرداری‌ها باید در مرحله صدور پروانه هم همکاری داشته و انتظار ما این است که پای کار باشند.

محمد حمیدی با بیان اینکه ۲۷ هزار نفر در کل استان سمنان برای جهش تولید مسکن ملی ثبت نام کرده‌اند، تاکید کرد: تا آخر ماه قبل مجموعاً ۱۶ هزار نفر واجد شرایط شدند و نزدیک به ۵۰۰ هکتار زمین برای این تعداد متقاضی تأمین شده و امیدواریم روند ساخت و ساز تسریع نیز شود.

در نهایت باید گفت طرح مسکن ملی همانطور که پیش بینی می‌شد با استقبال خوب مردم روبرو شد طرحی که در شعارش به خصوص نسل جوان جویای خانه را دربرمی گیرد و با همه انتقادات توانسته امیدهای مردم را دوباره برای خانه دار شدن روشن کند حال باید دید که در ادامه روند اجرای این طرح چه می‌شود و چه تفاوت‌هایی با مسکن مهر خواهد داشت.

بنر تبلیغاتی

نوشته شده توسط:

اخبار مرتبط
اشتراک گذاری